Yeni AsyaKâzım Güleçyüz13 Ekim 2020
Okunma: 3  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Kâzım Güleçyüz
Kâzım Güleçyüz
Kâzım Güleçyüz
13 Ekim 2020
Düzmece anketle cemaat kapatmak!
Son dönemde yapılan çoğu anketin tersine Cumhur'u "yüksek" göstermeye devam eden bir anket şirketi, cemaat ve tarikatları da gündemine alıp, yaptığı "araştırma"nın sonuçlarını bir kısım medya organlarına servis etmiş.

Buna göre, "Cemaat ve tarikatlar için ne düşünüyorsunuz" sorusuna 57.2 "Top- lum için zararlılar, yasaklanmalı" demiş. "Cemaat ve tarikatları denetleyen bir kurum olmalı mı" sorusuna "evet" diyenler 65.9. Bu iki sonuç bile kendi içinde çelişkili.

"Denetlensin" diyenler, ne- den ayrıca yasaklanmasını ve kapatılmasını istesinler ki

Kapatma niyeti varsa za- ten başlı başına abes. Cumhuriyet adı altında kurulan istibdat rejiminde yapılan devrimlerden biri güya tarikatları kapatıp tekkelerin kapısına kilit vurmaktı.

Peki, sonuç ne oldu Kökü asırların ötesine uzanan tarikatlar ortadan kaldırılabildi mi

Tekke ve zaviyeleri kapatan devrim kanunu bugün de anayasa korumasında; ama tarikatlar faaliyetlerini hâlâ devam ettiriyorlar...

Çünkü sosyal gerçekler kanunla, yasakla ve emir komutayla düzenlenemez, yok edilemez, değiştirilemez. O- nun için "kapatma" muhabbetini sürdürmek abesle iştigalden başka birşey değil.

Hele cemaatlerin kapatılmasından söz etmek tam bir saçmalık. Çünkü tarikatlardan farklı olarak cemaatlerin kapatılacak bir tekkesi de yok. Tamamen manevî birliktelikler.

Cemaatler resmî şablo