Yeni AsyaKâzım Güleçyüz17 Kasım 2020
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Kâzım Güleçyüz
Kâzım Güleçyüz
Kâzım Güleçyüz
17 Kasım 2020
ANAP'tan AKP'ye
ANAP, merhum Özal'ın 12 Eylül cuntasından "Siyaset tarlasını dümdüz edeceğim" sözüyle icazet alarak kurduğu bir partiydi.

Rakiplerinin ihtilâlciler tarafından konulan siyaset yasağıyla ekarte edildiği 1983 seçiminde tek başına iktidar oldu. 12 Eylül rejiminin sivil uzantısı ve devamı olarak sekiz sene iktidarda kaldı. 1991'deki seçimi kaybetti.

Sonraki süreçte bazı koalisyon hükümetlerine katıldı. Özellikle 28 Şubat döneminde kurduğu veya ortağı olduğu hükümetler, o zamanki dayatmalara payandalık yaptı.

Refahyol çekilmeye zorlandıktan sonra ilk 28 Şubat hükümeti Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında kurulmuştu. İkincisini yine onun ve Bahçeli'nin ortaklığıyla Ecevit kurdu.

İlahiyat ve imam-hatipleri de hariç bırakmayacak şekilde üniversite ve okullarla kamu kurumlarında yaygınlaştırılıp şiddetlendirilen başörtüsü yasağı, İHL'lerin orta kısımlarını kapatıp Kur'an ve hafızlık eğitimine yaş sınırı getiren kesintisiz 8 yıl uygulaması ve TCK 312 üzerinden estirilen DGM terörü, o dönemin unutulmayacak "hatıra"larından bazıları...

Bu hukuksuzluklar devam ederken, ekonomiyi perişan eden 2001 krizi patlak verdi.

Ve bütün bu yaşananların biriktirdiği tepki, Bahçeli'nin çağrısıyla öne çekilerek 2002 3 Kasım'ında yapılan erken seçimde "patladı."

28 Şubat döneminin koalisyon partileri olarak ANAP, DSP ve MHP sandıktan çıkamadı.

Aradan bunca zaman geçti. O tepki birikiminin tek başına iktidara taşıdığ