HürriyetHikmet Demirkol13 Ocak 2021
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Hikmet Demirkol
Hikmet Demirkol
Hikmet Demirkol
13 Ocak 2021
Kendi Okyanusunda Bir Sanatçı: Mark Eliyahu

Mark Eliyahu ne zaman İstanbul'a konsere gelse o biletler hep kısa sürede biter, sonra da herkes her yerde bilet arardı. 4 sene önceki İstanbul konseri öncesinde röportaj yaptığımızda, kendisinin sakinliği ve müziğin ona verdiği huzuru hala hep aklımdadır. Bu anlamda çok farklı ve özel bir sanatçı olduğunu düşünüyorum.

15 Ocak'ta Zorlu PSM'nin online konserinde sahne alacak sanatçı ile gündemi, canlı ama dijital konserleri, yani şu anki yeni hayatı konuştuk.

Canlı konserlerin her zaman yerinin başka olduğunu belirten sanatçı, izleyiciyle göz göze o kalabalıkta performans vermenin bir sanatçı için paha biçilmez bir şans olduğunu belirtse de, online konserlerin de kendisi için yeni ve güzel bir deneyim olduğunu söyledi. Konserlerinin seyahat edebildiği şehirlerle sınırlı olduğunu düşününce, istediği ses kalitesinde bir performansı dijital olarak sevenlerine sunabilmenin muazzam bir şans olduğunu belirten Eliyahu bu anlamda çok şanslı olduğunu belirtiyor. Pandeminin başlarında sadece kendi telefonu üzerinden yaptığı yayınlardan, şimdi daha profesyonel bir ekip ile ışık, ses ve çekim kalitesinin geldiği noktadan hem mutluluk duyuyor, hem de bu gelişimin bir anlamda da büyük bir tecrübe olduğunu düşünüyor.

Pandemi dönemi üretim anlamında Mark Eliyahu'ya yaramış. Bu zor günlere rağmen çalışarak vakit geçiren sanatçı yepyeni şarkılar yapmış. Muhtemelen yakın gelecekte bu şarkıları hep birlikte dinleyeceğimizin müjdesini veren sanatçı, hayat bizi bu dönemde her ne kadar zorlasa da sanatın her koşulda ayakta duracağına inandığını da belirtmeden geçmiyor. Performans sanatları açısından çok zor bir dönemden geçtiğimizin herkes gibi kendisini de farkında olduğunu söylerken, bu günler geçtiğinde yine de konserlerin hayatımızın bir parçası olmaya devam edeceğine emin olduğunu belirtiyor.

Yakın zaman önce yayımlanan 'Always Now' şarkısı sanatçının pandemi zamanı yaptığı bir şarkı. Şarkının anlattığı her şey aslında akışta kalmayı, yarın, sonraki gün ne olacak kaygısından ziyade hep bu anda kalmayı anlatıyor. Aşk ve sadelik üzerine hislerini kaleme aldığında ortaya 'Always Now'un çıktığını belirten Eliyahu, şarkının ona hissettirdiklerinden ötürü çok mutlu olduğunun altını çiziyor.

4 sene önceki söyleşimizde kariyerinde ilk günlerine kıyasla nelerin değiştiğini sorduğumda, Mark Eliyahu o zamanlar daha geleneksel bir rüzgârla müzik yaptığını, bunun yerini artık daha hissettiği gibi müzik yapmaya bıraktığını açıklamıştı. Şimdi neler hissettiğini sorduğumda, insanın zamanla kendisini bulmasının keyfinden bahsetti. Kendini bulmanın detaylarını verirken, bunun müziğine de yansıdığını ve kendini daha iyi ifade eden bir üretime dönüştüğünü söyledi. Geleneksel anlamda bir müzik yapmanın az ya da çok ifade edilecek bir şey olmadığını aslen müziğinde tam anlamıyla kendini anlatabildiğini hissettiğini söyledi. Müziğin uçsuz buçaksız bir okyanus olduğunu söyleyen Eliyahu, başlarda okyanusun kıyısında yüzerken, seneler içinde yüzmeyi daha iyi öğrendiği için müziğinde daha da derinleştiğini belirtiyor. Bu okyanusta birlikte gezinmenin en güzel yanı da kendisini 15 Ocak'ta Zorlu Psm online konserinde izlemekten geçiyor!

Yeni Çıkış

Ceren Gündoğdu- Bazen Birden

Geçen hafta Ceren Gündoğdu nefis bir şarkı yayımladı. 'Bazen Birden' hayatın ansızın değişebileceğini anlatan vurucu bir melankolik ruha sahip. Ancak Ceren Gündoğdu bu melankolik ruhu bu sefer bir anlamda ters köşe bir sound üzerinden şarkıya işlemiş. Şarkının melodisine ud ve keman çok yakışmış. Söz ve bestesi kendisine ait 'Bazen Birden'in düzenlemesi Arel Koray Nalbant'a ait.

İkaru Dawn

İkaru'nun kökleri Ankara'ya 2016 senesine uzanıyor. Electronica, chill-out ve ambient türlerini hayatlarına işlemiş Alptuğ Çavuş ve Salih Gaferoğlu'ndan oluşan İkaru, kendilerine has müzik evrenlerini, çıkış albümleri 'Monolith' ile sunmak ve dinleyicisiyle buluşturmak için sabırsızlanıyorlar. Benim de heyecanla beklediğim bu albümden öncü olarak çıkan ilk şarkı 'Dawn' geçtiğimiz hafta tüm dijital platformlarda yayımlandı. Gülbaba Records etiketiyle y