SabahHaşmet Babaoğlu15 Kasım 2020
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Haşmet Babaoğlu
Haşmet Babaoğlu
Haşmet Babaoğlu
15 Kasım 2020
Yalan paylaşım platformu

Kocaman puntolarla İlber Ortaylı'nın meşhur tavsiyesini paylaşmış... "Mektebi bitirir bitirmez evlenme kararı alıp mobilyacı mobilyacı gezeceğinize, önce dünyayı gezin." Altına üstüne alkış, şahane, çok haklı anlamına gelen işaretler yerleştirmeyi unutmamış tabii... Öylece bakakaldım. Çünkü... İlk önce böyle sahte cakala son zamanlarda Instagram'da ne çok gördüm diye düşündüm. Sonrası... Bunu yapan genç kadını tanıyorum... Aklı yıllardır mobilyacılardadır... Dünyayı gezmesini bir yana bıraktım, kendi "dünyası"na kısa bir gezi yapmaktan bile sıkılır. O halde ne oluyor, neden bu "hikaye"ye ihtiyaç duymuş olabilir, söyler misiniz p style"text-align: center;"

Sosyal paylaşım platformları diyoruz ya... Bir çukura düşmek üzereyiz. Sahteliğin pekiştirilip kemikleştiği... Kimliklerin pervasızca gerçek, fakat yaşantıların gayet pişkince yalanlarla sarmaş dolaş olabildiği platformlar bunlar. Artık bu işe hizmet ediyorlar. Uyduruk bir "ben" üretip piyasa yaptırılan yerler. Üstelik bütün yalanlar yeniliyor yutuluyor. Kendine dair hakikati saklamak için yazılmış birbirinden abuk ifadeler binlerce beğeni alıyor. Geçen gün bir tanıdığıma "neden Instagram hikayelerinde olmadığın biri gibi görünmeye çalışıyorsun" diye sordum. "Orası öyle!" dedi. "Orası" öyle olmaya doğru gidiyor gerçekten de... p style"text-align: center;"

Sosyal medyanın ruhları eğip yeniden şekillendirme sürecine bakıyorum da... Aklıma eski bir terim geliyor: Pseudologica Fantastica... Yalancılık hastalığı için kullanılmıştı. "Hikayeci yalancılık" demek gerek belki de... Hayat boyu süren dipsiz ve sebebi nerdeyse belirsiz bir yalan anlatısı... Kendisiyle bağını koparmış bir kimlik akışı... Artık kulla