SabahHaşmet Babaoğlu02 Nisan 2021
Okunma: 2  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Haşmet Babaoğlu
Haşmet Babaoğlu
Haşmet Babaoğlu
02 Nisan 2021
Rakam..

Göksu kıyısından Anadolu Hisarı'na çıkan yolun kendine özgü bir güzelliği vardır.Hele yolun bir bölümündeki mezarlığı, semtin en güzel bahçelerinden biri sayarım. Ama tenhadır... Kafelerin bittiği yerde biter kalabalık... Kimse mezarlığa kadar yürümez, belki yürümek istemez. Malum, "Diriler burada, ölüler çok uzakta" modeline geçeli çok oldu. Tamam! Bizde Batılıların "ölümsüzlük" düşleri yok ama ölüm hakikatiyle barışık kadim ruhumuzdaki erozyon da çok belirgin. p style"text-align: center;"

Geçenlerde bir arkadaşımla bunu konuşuyorduk. "Pandemi, modern insanın ölüm yokmuş gibi yaşama arzusunu yerle yeksan etti" dedi. Haklı mıydı İlk bakışta, belki... Ya son bakışta Ne zaman "ölüm" lafı etsem hemen "Hiii ağzından yel alsın!" diye çığlık atan tanıdıklarım, her akşam ekrana çıkarılan Kovid tablosuna ve özellikle vefat sayılarına gözlerini dikip hipnotize oluyorlar. Peki gördükleri ne Kanlı canlı haliyle ölüm gerçeği mi Hayır! Rakamlar... Pandeminin başlangıcından bu yana aylar geçti ve sadece ölümler değil, "hayat"ın bizatihi kendisi istatistik olup çıktı. Tartışmalar da oradan yürütülüyor zaten. İnsanlar kayıp. Rakamlar çarpışıyor. p style"text-align: center;"

O halde ölümden değil de, ölüm rakamlarından konuşalım mı Dün Kovid-19'dan dünyadaki ölüm sayısı 2. 81 milyonu bulmuştu. (Tartışmalı bir rakam elbette, çünkü geçen yıl bütün enfeksiyon ölümleri Kovid'e yazıldı iddiası hiç yabana atılacak türden değil!) Ama bu rakam başka rakamları perdelememeli... Mesela her yıl 9 milyondan fazla insanın kanserden öldüğünü bilmek istiyor muyuz (Hiç bu çerçevede modern tıbbı ele aldık, tedavi yöntemlerini zihnimizde tarttık mı Hayır! Orası işimize gelmiyor!) Dahası... Her yıl 3 milyondan fazla insan hava kirliliğine&