SabahHaşmet Babaoğlu22 Şubat 2021
Okunma: 3  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Haşmet Babaoğlu
Haşmet Babaoğlu
Haşmet Babaoğlu
22 Şubat 2021
İşyerinde zorbalık, nasıl da tanıdık!

Evde horlanmanın acısını işyerinde başkasını horlayarak çıkarmak... Erkekler arasında bir erkek olarak rekabetin insanı hırpalayan etkisini gidip en yakınındaki zayıflara ve özellikle kadınlara kötü davranarak üzerinden atmaya kalkışmak... Sevgilin sandığın lanet heriften gördüğün eziyetin ağırlığını çalışma arkadaşlarına eziyet ederek hafifleteceğini sanmak... Basbayağı alçakça bir aldanış! Fakat ne yaygın bir tutum, değil mi Nasıl da hepimizi esir edebilecek güçte bir yanılgı!

p style"text-align: center;"

"İncir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerle birbirine hakaret edenler, birbirini incitenler... Bu tip insanlarla muhatap olmak istemiyorum. Zorba insanlar kendinden zayıfları tir tir titretiyorlar ve kalkıp da bir şey diyemiyorsun." Bursa'da intihar eden hekimin veda mektubundaki bu satırlar herkesi sarstı. Elbette intiharlar böyle "mektuplar"la açıklanacak eylemler değillerdir. Ancak olayın arkasından "talihsiz hekimin işyerinde mobbing yaşadığı" iddiaları gelince "mobbing" denen şey medyatik gündemimize giriverdi. Oysa hayatta gündemimizden hiç çıkmamıştı ki!

p style"text-align: center;"

Neden yabancı bir terim kullanılıyor Mobbing, "azgın güruh, saldıran kalabalık" anlamında "mobile vulgus" deyiminden türemiş. Bugün "işyerinde psikolojik taciz ve yıldırma; ısrarlı ve sistematik saldırganlık, entrikacılık ve horlama" anlamlarında kullanılıyor; kalabalık olmasına gerek yok, tek bir kişi ekmek mücadelenizi zehir edebiliyor. Doğru düzgün Türkçe bir terim bulsak keşke. Ama anladınız siz onu! Hatta bir ihtimal yaşamışsınızdır...

p style"text-align: center;"

Bir