MilliyetHakkı Öcal12 Ekim 2020
Okunma: 6  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Hakkı Öcal
Hakkı Öcal
Hakkı Öcal
12 Ekim 2020
Ne yapacağını açıklamak demokratik bir kural değil mi

Ben ahlaki saymam ama ortada çoğumuzun benimsediği "Dostumun dostu dostumdur; düşmanımın dostu düşmanımdır" gibi bir söz vardır. Buradan hareketle, mesela sosyal medyada, hatta geleneksel medyada değerlendirmeler yapılır; filanca liderin falanca liderle sıkı-fıkı olması, onu bizim gözümüzde değerli veya değersiz kılar.

Başkan seçilmeden önce başkan gibi davranmaya başlayan Joe Biden, sadece kendi ülkesi için değil, ama tüm insanlık için tehlikeli bir tutum sergiliyor. "Ayasofya tekrar müze yapılmalıdır" buyruğundan söz etmiyorum! Ne kadar yanlış, müdahaleci ve İslam düşmanı olduğunu ifade etmek bile, bu sözleri ve söyleyeni onurlandırmak olur. Bu konuda söylenecek tek şey var: Bu sözler, Trump'ın bir kaza sonucu, mesela Kovid-19'un, ABD başkanı bile olsa insanı üç günde bırakmayacağını kanıtlamaya kalkması gibi bir sebeple seçimi kaybetmesi halinde, sadece Türkiye'nin değil ama bütün İslam aleminin ABD ile sorunu olacağını gösteriyor. Nitekim Biden'ın yardımcı adayı Hint kökenli hukukçu Kamala Harris de bu sorunun, sadece söylemde kalmayacağını ve icraya döküleceğinin işaretini verdi. Bazı kurumların ABD'de faizsiz ödünç para vererek, emlak alışverişine yardımcı olmasını ABD'ye şeriatın gelmesi olarak niteleyen eski savcı Harris, bunun yasayla engellenmesine çalışacaklarını açıkladı.

Hadi diyelim ki Biden'ın Ayasofya merakı, Harris'in şeriatı önleme heyecanı, seçmen nezdinde yapılmış vaatlerdir ve seçimlerden sonra bu laflar, mürekkebi bile kurumadan unutulur. Fakat Biden'ın son günlerde sergilediği öyle bir tutum var ki, Amerikan halkını gerçekten tehlikeli günlerin beklediğini gösteriyor.

Sorun ABD iç siyasetiyle ilgili olmakla birlikte, yine de Biden'ın tepeden inmeci, seçkinci tutumunu ve başka ülkelere müze-cami talimatı verebilecek yapıda olduğunu da açıklıyor. Trump'ın ve Cumhuriyetçilerin ABD yüksek mahkemesine seçim sonuçlarını beklemeden bir muhafazakâr üye atamalarına, Demokratların Kongre'nin her iki kanadını da kazanarak, bu atamayı etkisiz kılacak şekilde, mahkemenin üye sayısını ar