MilliyetHakan Kırkoğlu21 Kasım 2020
Okunma: 7  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Hakan Kırkoğlu
Hakan Kırkoğlu
Hakan Kırkoğlu
21 Kasım 2020
Her yerin psikolojisi farklıdır

Astrolojik haritamız dünyanın farklı yerlerinde farklı titreşimleri, temaları ve çevresel özellikleri gösterir. Bu da bizi astrokartografi (ACG) alanına taşır. ACG tekniği bize, dünyada bazı yerlerin bize daha çekici ya da hoş geldiğini ya da neden bazı yerlerde daha yorucu koşullarla karşılaştığımızı anlatabilir 20. yüzyılda bilgisayar teknolojisinin gelişimine bağlı olarak yeni astrolojik teknikler ve görsel imkânlar da gelişme gösterdi. Bunlardan biri de astrokartografidir. (Bir diğer teknik olan astrolokaliteye daha sonra değineceğiz.) Amerikalı astrolog Jim Lewis'in teknik açıdan ilk defa uygulamaya koyduğu bu görsel teknik, astrolojik haritanın konum, yer, coğrafya boyutundaki değişimi ele alarak, hangi gezegenlerin dünyanın hangi coğrafyasında köşe noktalara (aşağıda açıklıyorum) geldiğini gösterir. Bir bakıma, ACG tekniğinde, astrolojik haritamızı, sanki dünya haritası üzerine yayarak, gezegenlerin nerelerde ufuk düzleminde olduğunu, nerelerde meridyen çizgisini kestiğini görebiliriz.

Dünyanın farklı yerleri

Sizler de farkındasınızdır ki, astrolojik bir harita çıkarılırken sadece zaman (saat) değil, aynı zamanda yer de (şehir, konum) önemlidir. Zira gökyüzünün konumu, örneğin İstanbul'da ya da Kars'ta farklı farklı olacaktır. Dolayısıyla ACG tekniğini kullanarak kişinin haritasının dünyanın farklı yerlerinde, haritanın eksenlerinin değişmesi yüzünden nasıl bir görünümde olacağını görebiliriz. Örnek vermek gerekirse İstanbul'da doğan bir kişinin haritasında Yay burcu yükselirken, (derecesine de bağlı olarak) daha batıya örneğin, Roma'ya gidildiğinde (ülkemize göre aynı anda, aynı saatte) Akrep burcu, hatta daha da batıya gidildiğinde örneğin New York'a göre Başak burcu yükseliyor olabilir. Bu durum, o kişinin dünyanın farklı yerlerinde, haritasındaki eksenlerin (yükselen-alçalan, tepe-dip noktaları) farklı olacağını gösterir. Doğal olarak, gezegenlerin burç yerleşimleri değişmese de, ev konumları farklı olacaktır. Kısaca astrolojik haritamız dünyanın farklı yerlerinde farklı titreşimleri, temaları ve çevresel özellikleri gösterir.

Farklı çevresel şartlar

Bu düşünceden yol çıkarak, İstanbul doğumlu ve haritasında Yay burcu yükselen bir kişi Roma, İtalya'da Akrep yükseleceği için, daha farklı çevresel şartlar içindedir; bu özellikle Akrep burcu ve yükselen yöneticisi Mars'ın durumuna göre yeniden şekillenecektir. Aynı mantıkla düşündüğümüzde, neden dünyada bazı yerlerin bize daha çekici ya da hoş geldiğini ya da neden bazı yerlerde daha yorucu koşullarla karşılaştığımızı görebiliriz.

ACG tekniğini kullanarak, haritamızdaki gezegenlerin dünyanın hangi yerlerinde yükselen-alçalan derecesinde olacağını ya da n