Yeni AsyaFaruk Çakır12 Ocak 2021
Okunma: 2  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Faruk Çakır
Faruk Çakır
Faruk Çakır
12 Ocak 2021
İcraattan ne haber
Türkiye'yi idare edenlerin kulaklara hoş gelen sözler sarf ediyorlar, ama icraatlar tam tersi.

Konuştuklarında haktan, hukuktan, adaletten, reformdan bahsediyorlar; ama iş yaparken haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizliklere imza atıyorlar. Üstelik bunu yaparken de millet ekseriyetinin 'gerçekleri' görmeyeceklerini düşünüyorlar.

Her sene olduğu gibi bu sene de "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" vesilesiyle anlamlı, kulağa hoş gelen konuşma ve mesajlar verildi. İdarecilerin bu husustaki mesajlarından biri şöyle: "Başarıları ve yetkinlikleriyle uluslar arası medyada da etki uyandıran basın kuruluşlarımızın ve gazetecilerimizin varlığı, ülkemize övünç, bizlere gurur vermektedir. Türkiye'nin son yıllarda her alanda kat ettiği ilerleme, medyada da çeşitliliğe sahip özgürlükçü bir ortamın oluşmasıyla kendini göstermektedir."

Ve yine, gazetecilerin cep telefonlarına gelen başka bir mesaj da şöyle: "Merhaba. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü en içten dileklerimle tebrik eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. İyi ki varsınız."

Böyle mesaj ve açıklamalar duyduğumuzda elbette seviniyoruz ve teşekkür ediyoruz. Ancak hemen ardından "Türkiye gerçekleri"yle yüzleşiyoruz. Şöyle ki, "Türkiye'nin son yıllarda medyada çeşitliliğe sahip özgürlükçü bir ortamın oluştuğunu" söylemek yaşadığımız tabloyu doğrulamıyor.

Bazıları diyebilir ki, "Eski günleri unuttunuz mu Medya şöyle yanlıştı, böyle yanlıştı. Başörtülüler aleyhinde yayın yapardı vs." Elbette o günleri de unutmadık, ama bu günlerde yaşanan sıkıntı ve yanlışları da görmezden gelemeyiz. Ayrıca o günkü medyaya ve yaptıkları yayınlara itiraz ettiğimiz gibi, bu günkü medya yanlışlarına da itiraz ederiz ve ediyoruz. Hem şunu da unutmamak lâzım ki, bugünkü medya pek çok noktada "28 Şubat medyası"ndan daha fena durumdadır. Hep birlikte 28 Şubat sürecinde uygulanan "medya akreditasyonu'na itiraz etmemiş miydi Peki şu anda bu noktada 28 Şubat sürecinden çok daha kötü durumda değil miyiz 28 Şubat sürecinde ve başka dönemlerde 'çalışan ya da emekli gazeteci'lerin hakları bu kadar açık şekilde gasp edildi mi

Şu anda binlerce gazeteci işini yapamıyor. Yapanlar da akla gelmediği kadar ayrımcılıkla karşı karşıya. Üstelik Türkiye'yi idare ede