Yeni AsyaFaruk Çakır13 Ekim 2020
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Faruk Çakır
Faruk Çakır
Faruk Çakır
13 Ekim 2020
Dostlarımızı kaybediyoruz
Nasıl ki ülkeler arasında barış esas olmalı, aynı şekilde 'dost ülke' sayısının artmasında da her zaman fayda vardır. İcap ettiğinde 'savaş' da yapılır, ama istisna olarak. Ki bunun da sebepler ve şartları bellidir. Dışarıdan bir saldırı geldiğinde elbette savunma yapılacak ve 'savaş' kaçınılmaz olacak.

Dünyada pek çok konuda şartlar değiştiği için savaşların da şekli değişmiş durumda. Artık daha çok 'ekonomik savaş'lara müracaat ediliyor. Dünya hâkimiyeti için birbirleriyle 'savaşan' ülkeler silâhlarla değil, ekonomik ambargolarla bunu yapmaya çalışıyor. Amerika, Rusya ve Çin başta olmak üzere 'büyükler'in tartışmasına bakıldığında bunu görmek mümkün.

Maalesef, ülkemiz, uyguladığı dış politika sebebiyle dostlarını kaybediyor. Elbette 'dost ülke' sayısının azalmasında tek kabahat idarecilerimizde değil. Dostluk listesinden düşen ülkelerin idarecileri de kabahatli. Fakat neticede ortaya çıkan faturayı milletimiz ödüyor, birlikte ödüyoruz. Çok daha dikkatli politikalar uygulayıp dost ülke sayısını arttırmak iyi olmaz mıydı

Son zamanlarda Suudi Arabistan ile de aramızın bozulma ihtimalinden bahsediliyor. Kaşıkçı cinayetinden sonra Suudi Arabistan ile aramızın açıldığını herkesin bildiği bir durum. Şimdi de örtülü ya da açık şekilde Türkiye'de üretilen mallara engeller çıkarıldığı söyleniyor.

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı 3 Ekim'de Türk mallarına boykot çağrısında bulunmuş ve "Türkiye'ye dair, ithalat, yatırım ya da turizm olsun her şeye boykot uygulamak her Suudlu tüccar ya da tüketicinin sorumluluğudur" demiş. Suudi Arabistan gibi bir ülkede, temsil kabiliyeti olan bir ismin bu şekilde çağrıda bulunması sıradan bir çağrı olarak görülebilir mi Yani, Arabistan Ticaret Odaları Başkanı 'idareciler'in bilgisi dışında böyle bir çağrı yapar mı ya da yapabilir mi O halde tam olarak su yüzüne çıkmamış olsa da ortada bir kriz olduğu anlaşılıyor.

Resmî bilgilere göre Suudi Arabistan, Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 16. pazar konumunda. Dolayısıyla hadisenin hem siyasî hem de ekonomi