Yeni AsyaFaruk Çakır24 Şubat 2021
Okunma: 8  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Faruk Çakır
Faruk Çakır
Faruk Çakır
24 Şubat 2021
Adaletsizlik uyarısı
Adaletsizlik bir ülkenin değil, bütün dünyanın çözmesi gereken bir problem olarak karşımızda duruyor.

Tek başına bir ülkenin âdil olması da yeterli değil. Köy haline gelen dünyada her ülke âdil ve hakkaniyetli olmalı ki gerçek anlamda dünya barışı sağlanabilsin.

Nitekim Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva'nın bir vesile ile yaptığı açıklama bu şekilde yorumlanabilir.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ekonomik toparlanmaya giden yolun oldukça belirsiz ve düzensiz olduğuna dikkat çeken Georgieva, bunun hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına sebep olduğunu ifade etmiş. (aa, 22 Şubat 2021)

Virüs salgınının ülke ekonomilerinde derin tahriplere yol açtığına da dikkat çeken

Georgieva, "(Ekonomik anlamda) Toparlanmaya giden yol oldukça belirsiz ve en önemlisi düzensiz. Virüs ile aşılar arasında devam eden yarış sebebiyle belirsiz. Ülkelerin başlangıç konumları, ekonomik yapıları ve cevap verme kapasitelerindeki farklılık sebebiyle düzensiz. Bu hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına sebep oluyor" tesbitinde de bulunmuş.

IMF Başkanı salgın sebebiyle ülkelerin maruz kalldığı 'ekonomik tehdit'e dikkat çekmiş, ama asıl bedeli vatandaşlar ödüyor. Vatandaşlar hem ekonomik bedel ödüyor, hem de bu salgını bahane eden bazı ülke idarecileri sebebiyle hürriyetlerinden oluyorlar. Sosyal bilimcileri dikkat çektiği üzere, bazı ülkeler salgın sonrası açıklık ve şeffaflıktan daha da uzaklaşıp, çareyi hürriyetlerin kısıtlanmasında bulmuşlar.

Ülkeler ya da vatandaşlar arasında eşitsizlik meydana gelmesi; özünde adaletsizliği hatırlatmaz mı Eşitsizliğin olduğu yerde adalet temin edilebilir mi

Ge