KararElif Çakır23 Şubat 2021
Okunma: 11  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Sonraki Yazısı
Elif Çakır
Elif Çakır
Elif Çakır
23 Şubat 2021
Gergerlioğlu'nu susturmak!

Gazetemizin yazarlarından Ahmet Taşgetiren, HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında kaleme aldığı yazısında "Dünyada insan hakları savunucusu olmak zordur. Çünkü insan haklarını güçlüler ihlal eder, insan haklarını savunmak da güçlüleri sorgulamayı, gerekirse onların gücünü sınırlamayı, güce karşı olmayı gerektirir" dedi. (21 Şubat 2021)

Ahmet abiye ufacık bir ilavede bulunmak istiyorum.

Bizim gibi coğrafyalarda "insan hakları savunucusu olmak" daha da zordur. İnsan hakları savunucusu olmak ideolojiyi, siyaseti, fikirleri, inançları hatta mahalleleri bir kenara koyarak bir saniye dahi düşünmeden "amasız, fakatsız, lakinsiz" bir şekilde mazlumun, mağdurun yanında durabilmek, hukuksuzluğa, zulme karşı çıkabilmektir.

Bizim gibi coğrafyalarda çoğunluk hala bu gömleklerini üzerlerinden atabilmiş değil. Bizde hala çoğunluk "kendi mahallesinin, bulunduğu toplumsal sınıfın, siyasi görüşün, ideolojik kampın" insan hakları savunucusu durumunda.

Bir de buna devletin, muktedir iktidarların "vatan haini", "terörist" ithamlarını eklediğinizde insan hakları savunuculuğu ateşten gömlek haline geliyor.

KHK mağdurlarını savunduğunda vatan haini, FETÖ davalarında hukuk dışına çıkıldığını söylediğinde kripto FETÖ'cü, kayyım atamalarına karşı çıktığında bölücü terör örgütü gibi etiketler alnına yapıştırılıyor.

Ömer Faruk Gergerlioğlu hayatını insan hakları savunuculuğuna adamış bir insan. Amasız, fakatsız, lakinsiz mağdurun, mazlumun yardımına koşan bir siyasetçi. Güçlünün yanında değil hak ekseninde çizgisini hiç bozmamış bir isimdir Gergerlioğlu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde hukuksuzlukları, KHK mağduriyetlerini, cezaevlerinde yaşanan işkenceleri, adam kaçırmaları, adaletsizlikleri dile getiren birkaç nadir isimden biridir.

590 milletvekili var ama insan hakları savunucusu olarak sadece birkaç isim olması ne kadar hazin!

Ve yine ne hazindir ki, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin verdiği karar kesinleşip, TBMM'ye gönderildiğinde artık KHK mağduriyetlerini, hukuksuzlukları, adaletsizlikleri dile getiren "o ses" TBMM'de olmayacak!

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin, HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında yerel mahkemenin "terör örgütü propagandası yapma" suçundan verdiği 2.5 yıllık mahkumiyeti onama kararının bende şaşkınlık ve tedirginlik duygusu yarattığını söylemeliyim.

Şaşkınlık yarattı çünkü ben Sayın Gergerlioğlu'na yöneltilen "PKKKCK propagandası yapma' suçlamasının da bu suçlama nedeniyle Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nden çıkan 21 Şubat 2018 tarihli mahkumiyet kararının da Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nden oy birliği ile geri döneceğine inanıyordum. Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşmesine sebep olacak ne suç işlemiş

Gergerlioğlu'nun, T24'te 20 Ağustos 2016'da yayımlanan "PKK: Devlet adım atarsa barış 1 ayda gelir" başlıklı yazının linkini sosyal medya hesabından paylaşması!

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Gergerlioğlu'na verdiği 2 yıl 6 ay hapis cezasını onama gerekçesini şöyle açıklıyor.

Dikkatle okuyun lütfen:

"Sanığın, 20 Ağustos 2016 tarihli paylaşımında, örgüt mensuplarının silahlı fotoğraflarının görsel olarak kullanıldığı, örgütün cebir ve şiddet içeren eylemlerini meşru gösteren ve teşvik eden ifadeler içerdiği anlaşılmıştır. Sanığın, PKK silahlı terör örgütünce yayımlanan bir açıklamanın yer aldığı habere link vermesi, böylece haberin sahiplenilmesi, PKK'nın meşru gösterilmeye çalışılması şeklindeki eyleminin bağlamı ve mahiyeti itibariyle örgütün siyasi ve sosyal etkinliğini artırmak, sesinin kitlelere duyurulmasını sağlamak, halkın örgüte sempatisini artırmak ve aktif desteğini sağlamak amacı taşıdığı belirlenmiştir. Bu hususlar nazara alındığında sanığın savunmasına itibar edilmeyip cezalandırılmasına karar verilmesinde bir isabetsizlik görülmemiştir."

Yayınlanmış bir habere link vermesi Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun 2 yıl 6 ay hapis cezası alması