HürriyetDoğan Hızlan09 Ocak 2021
Okunma: 3  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Doğan Hızlan
Doğan Hızlan
Doğan Hızlan
09 Ocak 2021
Nâzım'ı dinleyerek okumak

Büyük şiir ustasının destansı kitabı 'Kuvâyi Milliye'yi bir de dinleyerek okuyun... Genco Erkal'ın görüntülü yorumuyla yayımlanan kitaptan çok farklı bir lezzet alabilirsiniz.

p style"text-align: center;"
Kuvâyi Milliye
Nâzım Hikmet
Yapı Kredi Yayınları

p style"text-align: left;"Nâzım Hikmet'in 'Kuvâyi Milliye' kitabının ciltli baskısı yayımlandı.

Şiirin büyük ustasına ben, sadece yazdıklarıyla değil, diğer edebiyatçılara katkıları nedeniyle de saygı duyarım.

Edebiyat dünyasında eleştirilerin, dostlukların çizelgesi yapılmıştır.

Belleğimde kalan, Nâzım Hikmet'in bir yazıdan sonra Maçka'da Abdülhak Hâmid'in evine giderek, ona saygılarını sunmasıdır.

Kemal Tahir, Orhan Kemal, ressam Balaban ondan yararlanmışlardır.

Elbet birçoğunuz 'Kuvâyi Milliye'yi okudunuz. Bu kez dinleyerek okursanız, destandan farklı bir lezzet alırsınız.

Tiyatro dünyasının bir ustası Genco Erkal'ın görüntülü yorumu da kitapla birlikte veriliyor. Kitabı bir kez daha okumadan önce Genco Erkal'ı seyrettim, destandaki kahramanları öylesine etkileyici bir dille ve hareketle anlatıyor ki kitabın kahramanlarıyla birlikte yaşadım.

Kurtuluş Savaşı'nın şiirle tarihini yazan şair, Anadolu insanının fedakârlığını anlatırken onların kahramanlığının insani cephesini ortaya koyuyor.

İnananların yaşamında mucizeler vardır, kıyıda köşede kalmış sıradan kişiler birden devleşir, bir devrimi yaratırlar. Nâzım kendini değil vatanı düşünen insanların hiçbir çıkar düşünmeden yaptıklarını şiire getirirken, birden bir türkünün sesini duyarız, tek başına kalanların bir zaferi düşünürken birden kalabalıklaştığını hissettirir bize.

'Kuvâyi Milliye'deki insan unsuru, bize aynı zamanda Anadolu insanının yüreğini, tavrını anlatır. Bu bir şiir kitabı değildir, her şehrin insanını ayrı ayrı tasvir eden adeta bir