HürriyetDoğan Hızlan17 Ekim 2020
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Doğan Hızlan
Doğan Hızlan
Doğan Hızlan
17 Ekim 2020
Haldun Taner Ödülü Nurhan Suerdem'in

Milliyet gazetesinin düzenlediği Haldun Taner Öykü Ödülü bu yıl Nurhan Suerdem'in 'Maruzatım Var' adlı eserine verildi. İnsanın hem ironik hem trajik hallerini başarıyla anlatan bir öykü kitabı.

Nurhan Suerdem, bireysel özgürlüğün altını çizen yalnızların öyküsüne ağırlık veren bir yazar. Kahramanları, mutsuz, bireysel ve toplumsal olarak kırgınlar.

Bu türde 10 öyküye yer verdiği 'Maruzatım Var' kitabı Haldun Taner Öykü Ödülü'ne layık görüldü. Öykülerin isimleri şöyle: Sabah Sesi, Asliye Hukuk Hâkimliği'ne, Tenes'in Baltası, Eşik, Aziz Bey, Bir Sokak, Talih Kuşu, Oturan Mavi Bulut'un Eksik Listesi, Koş Sevil Koş! ve Yetişkin Oyunları.

p style"text-align: center;"İletişim Yayınları

Her birinde dışarıdan bütün müdahalelere karşı, yalnızlığın tadını çıkaran insanlar var.

Kahramanların bir amaçları yok, bir hedefe varmak için çaba göstermiyorlar, yardım elini de reddediyorlar.

Mesela birisi, çocuklarını bırakıp Fransa'ya giden bir annenin ölüm döşeğinde oğlunu görme isteği üzerine...

Oğlu affetmekte gönülsüz. Ama gene de gidiyor.

Bir başka kahraman asliye hukuk mahkemesine dava açıyor.

Neden Ailesinin verdiği adı beğenmediği için. Suerdem, hayatın bütün zenginliklerini, açmazlarını, ironik yanlarını ustaca sergiliyor.

Okurken, mahallenizden herhangi birini kahramana benzetebilirsiniz, daha ötesi anlatılanlar başınıza gelebilir ya da gelmiştir.

İnsanın hem ironik hem trajik hallerini başarıyla anlatan bir öykü kitabı.

YUNUS NADİ ŞİİR ÖDÜLÜ İKİ KİŞİYE PAYLAŞTIRILDI

Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Yunus Nadi Ödülleri'nde bu yıl şiir ödülü Gonca Özmen ile Mehtap Meral arasında bölüşüldü.

Gonca Özmen 'bile isteye' kitabıyla, Mehtap Meral da 'İncirin İçindeki Arı' ile ödül kazandı. İyi şair Özmen'in daha önce de 'belki sessiz' ve 'kuytumda'