MilliyetCüneyt Sadıç15 Kasım 2020
Okunma: 3  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Cüneyt Sadıç
Cüneyt Sadıç
Cüneyt Sadıç
15 Kasım 2020
HAZAN VAKTİ
p style"text-align: right;"Umut Yaprakları

p style"text-align: right;"Öyle bir ilkyaz ol ki korkut yaprakları, Öyle bir son yaz ol ki tut yaprakları, Sararıp dökülürken güz rüzgarlarında Ardında savrulsunlar, unut yaprakları. Sevinçlerinde onlar vardı, hüzünlerinde onlar Seninle yeşerdiler, seninle soldular.. Olsunlar senden sonra da umut yaprakları.

p style"text-align: right;"Özdemir Asaf

p style"text-align: left;"Bu aylar gezmenin en güzel vaktiydi bir zamanlar... Ne yaz kadar kalabalık ve sıcak, ne de kış kadar soğuk ve sessiz olurdu hazan ayları... Mesela geçtiğimiz sene sorsaydınız, "Kültür ve sanat için nerelere gitsek bu ay" diye, "Viyana" derdim. Müzelerinde kaybolup, konserlerde ruhunuz dinlensin diye. Aşkın ve tutkunun peşinde olsaydınız eğer, kesin "İtalya" derdim. Ama Roma'yı mı yoksa Venedik'i mi tavsiye ederdim, bakın onu bilemedim şimdi. "Yakın olsun ama tarih, aşk ve sanat da olsun, pahalı da olmasın" deseydiniz, cevap her daim olduğu gibi yine Atina olurdu. "Uzaklar..." deseydiniz, "Hong Kong"; "Alışveriş" deseydiniz, "Amerika"; "Yemek" deseydiniz, "Lübnan" diye devam ederdik sohbete...

p style"text-align: left;"

p style"text-align: left;"Seyyahlar bu yıl evdeydi

p style"text-align: left;"Amma velakin bu Covid-19 denen illet, tüm dünyayı neredeyse bir açık hava hapishanesine çevirdi çevireli, evlerimize hapsolduk. Gezmek sanallaştı, sohbetlerde... Sadece yurt dışı mı Yurt içi geziler de yok artık! Acenteler kapandı, oteller de öyle. Limanlar gemilere hasret, ören yerleri, müzeler boş. Rehber dostlar çoktan kestiler umutlarını, terk etmeye başladılar sahneyi birer birer. Normalde bu aylarda dünyanın tüm dillerinin birbirine karıştığı, bir rehber, bir akademisyen ya da gazeteci olarak anlatmaktan, yazmaktan her daim büyük zevk aldığım, Efes'e uğradım geçen gün. Boynu büküktü, sessizdi yolları. Muhteşem müzesi de öyle. Efes mi sadece, Bergama, Milet, Priene, Truva, Çatalhöyük, Çayönü, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep de... Kısaca turistler de, seyyahlar da evdeydi bu yıl.

p style"text-align: left;"Vazgeçecek miyiz gezmekten

p style"text-align: left