MilliyetÇağdaş Ertuna08 Nisan 2021
Okunma: 3  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Çağdaş Ertuna
Çağdaş Ertuna
Çağdaş Ertuna
08 Nisan 2021
Yeni bir global tasarım yarışması

En beğendiğim tasarımcılardan biri Thomas Heatherwick.

Bir tasarım stüdyosu olmasına rağmen mimari projelere de imza atıyor.

Kendisi çok sevdiğim Sebastian Conran'ın ve geçen yıl hayata veda eden efsane tasarımcı babası Terence Conran'ın öğrencisi.

Birkaç yıl önce Londra'da Thomas Heatherwick'le de tanışma ve uzun uzun sohbet etme şansım olmuştu, hatta üzerinde çalıştığı Olympia kongre merkezini yeni bir yaşam alanına dönüştürme projesini birlikte gezmiş, ayrıntıları kendisinden dinlemiş ve meşhur topaç şeklindeki sallanan koltuklarına oturup uzun uzun sohbet etmiştik.

Günümüzde tasarım dünyasının en önemli isimlerinden biri Thomas Heatherwick.

Daha önce Marc Newson, David Adjaye ve Hüseyin Çağlayan gibi değerli isimlerin de almaya hak kazandığı Londra Tasarım Madalyası ödülünün de sahiplerinden.

Ayrıca Frize New York'un yeni yeri Shed'in de içinde yer aldığı Hudson Yards adlı gayrimenkul projesindeki dev heykel The Vessel da Heatherwick'in eseri.

Hatta bu farklı tasarımıyla hemen yanındaki AVM'yi bile bir turist destinasyonuna çevirdi.

Bal peteği şeklindeki heykeli andıran yürüyüş yolları önünde sadece gençler değil, herkes selfie yapıyor.

Hatta Türkiye'den gidenler bal peteğini dönere benzetiyor ve döner gif'leriyle birlikte paylaşıyor fotoğrafları Instagram'da.

Heatherwick'in bu tasarımını eleştirenler de çok, ama gittiğinizde sonucu görüyorsunuz, önünden kalabalık hiç eksilmiyor.

İşte tasarım her zaman çok önemli, şimdi yeni bir global tasarım yarışması başlıyor: Soho House Design Prize.

Genesis Motor America iş birliğiyle hayata geçirilen Soho House Design Prize, mobilya, ürün tasarımı, mimarlık, ses, VR, AR ve daha birçok farklı disiplinden gelen, yükselmekte olan yetenekleri desteklemeyi hedefliyor.

Herkese açık

Tasarım dünyasının yeni yeteneklerini, Kuzey Amerika'daki Soho House kulüplerinden biri için özel tasarlanacak bir iş üretmeye davet ediyorlar.

"Yalın, zamana meydan okuyan ve hayata kolaylık katacak fiki