MilliyetAttila Gökçe07 Ocak 2021
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Attila Gökçe
Attila Gökçe
Attila Gökçe
07 Ocak 2021
Muhteşem pençeler

Kayseri'de 81 haftalık uzun aradan sonra lig liderliğine sıçrayan Beşiktaş, Rizespor önündeki yarım düzinelik golleriyle "Buraya gelişim tesadüf değil" mesajı verdi. Sezon başında, bu satırların yazarı dahil, hemen herkesin yorumu, 21 takımlı ligde en sıkıntılı takımın Beşiktaş olacağıydı. Finansal açmazlar ve kadrodaki çözülmelerden bu sonucu çıkarmak normaldi. Anormal olan, onca iddialı ekip içinde yeni kadro oluşturmaya çalışan, Avrupa Kupaları'nda sıkışık takvime uyarak zamansız maçlar oynamak zorunda kalan Beşiktaş'ın karamsar tabloyu beklenenin ötesinde bir beceriyle değiştirmesiydi.

Beşiktaş 16 haftada beklenenden çok sayıda (4) yenilgi aldı. Ama bugün geldikleri noktada en çok kazanan (11) onlar. En çok atan (37), en büyük averaj sağlayan (18) da onlar Sıkıntılı süreci soğukkanlılıkla çok çabuk atlattılar. Sergen Yalçın, kolay kolay duygusal tepkiler veren bir teknik adam değil. Soğukkanlı, gözlem ve analiz yeteneği çok yüksek. O nedenle, hemen her rakibine karşı farklı plan ve taktiklerle oynatıyor takımını.Rizespor 3-4-3 düzeniyle oynuyor. Savunmada çoğalan, hücumda da Morozyuk, Melnjak, Tunay ve Samudio gibi sağ ve sol kanatta etkin oyuncularla rakiplerini uğraştıran bir ekip. Seyircisiz maçlarda ev sahibi avantajı olmadığına göre Beşiktaş için zor ağırlanır bir konuk kimliğinde Rizespor.

Beşiktaş'a dönersek Atiba, Ghezzal, Mensah gibi takımın sürekli oyuncularını dinlendiriyor Sergen Hoca Onların yerine Necip'i savunma hattının önüne "merkezde" görevlendiriyor. Josef ve Oğuzhan, Atiba-Mensah ikilisinin nöbetine soyunuyorlar. NKoudou ve Larin sağ ve sol kanatta. Annesinin vefatı nedeniyle Kamerun'a gidip gelen Aboubakar da santrfor görevine dönüyor.

Rizespor beklendiği gibi ilk yarıda (4456) topa daha çok sahip olan takım. Maç sonunda da onlar önde (4159) Beşiktaş ise kaybettiği her topu geçiş oyunu sergileyerek çabucak geri alıyor. Alıştıkları kadar çok pas yapmıyorlar. Topu kazandıkları yerden uzun ya da kısa pasla, çalışılmış atak pozisyonlarıyla gole yöneliyorlar. Süper Lig'in liderinde, dün Oğuzhan'ın milimetrik hesaplı asistiyle Larin ilk golü atıyor (Dk.19). Sonra Rize atağında kazandıkları topu uzun pasla Larin'in önüne indiriyorlar. Kanadalı yalnız değil Rizesporlu iki rakibi var Meriah kafayla kaleci Gökhan'a çevirmek istiyor, yapamıyor. Top Larin'de Üzerine gelen kalecinin üzerinden ikinci golünü de atıyor.<