YeniçağArslan Tekin08 Ocak 2021
Okunma: 8  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Arslan Tekin
Arslan Tekin
Arslan Tekin
08 Ocak 2021
ABD'de sular durulur mu

Trump seçimi kaybetmeyi bir türlü kabullenemiyor. Trump ki, Siyonistlerin el üstünde tuttuğu, kendisine danışman yaptığı Yahudi asıllı damadına Ortadoğu'da lobi kurdurduğu, âdeta İsrail için soluk alıp verdiği, Arap ülkelerini İsrail'e yaklaştırdığı hâlde yenilgisi manidar değil mi.

ABD'de Evangelistler etkilerini yitiriyorlar, diyebilir miyiz

Diyemeyiz... Trump gider, Biden gelir... Kim gelirse gelsin, Ağlama Duvarı'a kippalarıyla (başları üstünde küçücük şapka) dünya âleme kendilerini gösterecektir. Bu gösteri, "Siz ne derseniz o olur." manasına gelir.

Şunu da düşünebiliriz... Biden'la oturup pazarlık yapmışlardır. Biden, Siyonistlere Trump'ın verdiğinin de fazlasını verecektir.

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({});

Trump halkı sokağa döktükten sonra belki de azledilecektir. Belki mahkemeye çıkarılacaktır.

ABD'de ilk defa Kongre Binası kendi halkı tarafından basılıyor ve bu baskında dört gösterici hayatını yitiriyor. 1814'de de İngilizler saldırmışlar, Kongre Binasını ve başka devlet dairelerini ateşe vermişlerdi ama, o İngilizler halktan değildi, İngiltere'nin askerleriydi. Bir savaş içindeydiler.

Robert KolejBoğaziçi Üniversitesi ile ABD arasında sıkı bağ vardır.

Misyonerler, Türkiye'de azınlıkları daima bir çıkar kapısı görmüşlerdir. "Iskalanmış Barış" kitabında bunu İsviçreli araştırıcı Hans-Lukas Kieser çok açık yazmıştır.

Robert Kolej, ABD'li misyoner Cyrus Hamlin'in çabasıyla 1860'ta kuruldu. Hatıralarını yayınlayan Hamlin "Ermeni ırkı Türkiye'ye giriş vasıtası olacak açık bir kapıdır." der.

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({}); var s document.createElement('script'); s.type 'textjavascript'; s.src "https:widget.cdn.vidyome.combuildsloader.js"; s.setAttribute('widget-id','691358'); document.getElementById('tmd_yenicag_{order}').parentNode.appendChild(s);

Osmanlı anâsırından Hristiyan tebaa çoklukla misyoner okullarında yetişmiştir. Bariz örnek Bulgaristan'ı kuran kadro... Misyonerler elbette bunları ayrı devlet kurun diye işlememişlerdir ama, beyin yıkama ameliyesini ustalıkla yapınca ister istemez, zihinde Osmanlı'dan ayrılmak, ayrılmanın ötesinde mümkün olduğu kadar Osmanlı'yı zayıflatmak, giderek Türk'e tavır almak fikri yerleşiyor.

Geçmişte Robert Kolej'in üniversiteye dönüştürülmesi tartışılmış, kamuoyu ikiye bölünmüştü. ABD atom reaktörü vermek için üniversite açmayı şart koşuyordu. 1954'ten 1971'e kadar tartışmalar sürdü gitti ve sonunda parça parça üniversite kuruldu.

Kendisi de Robert Kolej mezunu siyasî tarihçi, Prof. Dr. Baran Duran şu değerlendirmede bulunur:

"Aslında Robert Kolej ile Boğaziçi Üniversitesi'nin çizgilerini, özellikle 1960 sonrasında ayrıştırmak lâzım. Zira Robert Kolej ülkemi