YeniçağArslan Bulut14 Ocak 2021
Okunma: 7  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Arslan Bulut
Arslan Bulut
Arslan Bulut
14 Ocak 2021
ABD ve AB ile yeni sayfa açmanın maliyeti!

Almanya'nın Sesi, Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne yönelik "Yeni bir sayfa açalım" önerisine, AB'nin eski Türkiye Büyükelçisi Marc Pierini'nin, "Bu beyan, bir U dönüşü anlamına geliyor" analiziyle cevap verdi.

Pierini, "Muhakkak ki, bunda Türkiye ekonomisinin çok kötü bir durumda olması ve Avrupalı yatırımcılar ile bankacıların Türkiye ile iş yapmaktaki isteksizliği etkili olmuştur. Bir diğer neden de, Türkiye'nin savaş gemileri eşliğinde giriştiği sondaj faaliyetleri ile göçmenleri Yunanistan sınır kapılarına göndermek gibi hamlelerinden beklediği sonuçları alamamış olması." diye konuştu.

Marc Pierini, Avrupalı liderleri "kaprisli" olmakla suçlayan, liderlerin "akıl sağlığını sorgulayan", "Nazi" gibi ağır ithamlarla hedef alan Türk siyasi liderliğinin, "ilişkilerde yeni bir sayfa açmak" niyetinde ne kadar samimi olduğunu öngörebilmenin çok güç olduğunu kaydetti.

Pierini, Türkiye'nin Avrupa Konseyi ve NATO üyeliği ile bağlı kalmayı taahhüt ettiği hukuk devletinden, AB'nin temsil ettiği ilkeler ve değerlerden çok uzaklaştığını, hatta tezat içinde bulunduğuna dikkat çekti.

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({});

Pierini "Uçurum o kadar derinleşti ve büyüdü ki artık bunu sadece boş laflarla değil de gerçekten de somut adımlarla kapatılabileceğini düşünmek çok zor" dedi.

Pierini, Avrupa'nın Türkiye'ye bakışının tipik bir örneği.

Üstelik ABD ve AB ile yeni sayfa açmanın çok ağır siyasi sonuçları da olabilir. Bu konuda veryansıntv'de yayınlanan "Türkiye stratejik baskı altında" başlıklı incelemesinde Nejat Eslen, önemli sorular sordu:

"ABD'de artık dizginler Biden'in ellerinde olduğuna ve hem AB ve hem de NATO, Biden ile uyumlu hareket edeceğine göre, acaba bizden;

- Doğu Akdeniz'de daha sakin,

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({}); var s document.createElement('script'); s.type 'textjavascript'; s.src "https:widget.cdn.vidyome.combuildsloader.js"; s.setAttribute('widget-id','691358'); document.getElementById('tmd_yenicag_{order}').parentNode.appendChild(s);

- Ege denizinde Yunanistan'a karşı daha saygılı,

- Suriye'de PKK'nın korona virüs gibi transformasyona uğramış şekli PYD'ye karşı daha anlayışlı,

- Kıbrıs'ta çözüme yakın,

- Rusya'ya ve İran'a karşı daha soğuk,

- Karadeniz'de Rusya'nın karşısında NATO görevlerine istekli,

- Gerektiğinde İran meselesinde katkı sağlamaya hazır,

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({});

- 'Kürt sorunu' (!) için yeniden gönüllü olmamız mı istenecektir

Yeni bir sayfa açmanın maliyeti bunlar olacak ise bu maliyet kabul edilebilir mi

Aklıma başka sorular da gelmeye başladı;

- Biz Doğu Akdeniz'de, Oruç Reis ile hak iddia ettiğimiz her yerde arama yapabiliyorken şimdi neden sadece Antalya körfezinde arama yapıyoruz

- Neden Yunanistan ve Almanya Oruç Reis'in sadece Antalya körfezinde arama yapmasını memnuniyetle karşıladı

- Yunanistan, neden Ege denizinde gayri askeri statüde olması gereken adalar dahil olmak üzere, bize karşı büyük çaplı askeri tatbikat başlattı

- Neden kendisini mareşal sanan Hafter, Libya'da bize meydan okumaya başladı