CumhuriyetArif Kızılyalın12 Ocak 2021
Okunma: 5  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Arif Kızılyalın
Arif Kızılyalın
Arif Kızılyalın
12 Ocak 2021
TFF, adaleti nasıl unuttu

Adaletsizlik geniş bir kavram aslında; Türkiye'nin en büyük sorunu. Yargıdan yürütmeye, iş dünyasından gelir dağılımına kadar kanayan yara. Durum böyle olunca spor dünyası da bu sistemin bir parçası olmaktan kurtulamıyor. Gözlerinizi kapayıp şu son 1 hafta, 10 gün içinde maçlarda verilen-verilmeyen penaltılara, VAR uygulamalarına, PFDK'nın kesip Tahkim'in bozup veya bozmadığı kararlara bakmanız yeterli olur, "adaletsizlik" kavramının hücrelerimize kadar nasıl işlediğini kavramaya... Aslında bu yazının konusu Rafael, Fatih Terim, Okan Buruk, Süleyman Hurma'ya verilen uzun süreli cezalar, indirimler ve aflardı ancak usta gazeteci Emrah Kayalıoğlu, hafta içinde öyle bir konunun fitilini ateşledi ki Radyospor'da, yukarıdaki cezalar ve infazları sıradanlaştı.

Olay Kırşehirspor'la Van Belediyespor arasında oynanan 2. lig maçında yaşanıyor. 31 Ekim günkü maçta (1-0) Kırşehir 1 yıldır uygulanan 5 oyuncu değişikliği hakkını kullanıyor. Ancak, bu değişikliklerin IFAB (Dünya futbol birliği diyelim) kararları gereği oyunun bütünlüğünü koruma adına 3 defada yapılması gerekiyor. Kırşehir ise hakem 4'lüsünün onayı ile bu değişiklikleri 4 kerede gerçekleştiriyor. Kısaca ortada bir kural hatası var, maç futbol oyun kurallarının dışına taşmış. Ya hükmen yenilgi kararı alınması gerekiyor, ya da maç tekrarı. TFF ise konuyu yaklaşık 2 ay sümen altında tuttuktan sonra "Yönetim Kurulu Kararı" ile sonuca bağlıyor: "Bu kural hatası değil hakem hatası." Üstelik şöyle bir yorum da ekliyor: "Oyuna ve neticeye net bir şekilde tesir edilmemiştir."

Görüldüğü üzere TFF, yasalarla koruma altına alınan kendi yönetmeliğindeki (oyuncu değişikliği maddesi) kural ihlalini hakem hakem hatasına çevirip, "Oyna devam" diyor. Konu sıkıntılı olduğu ve örnek teşkil edeceği için de duyuru iki kulübe gönderilip, üzeri örtülüyor. Meseleyi merkez medyada gündeme getirecek bir kalem olmadığı için de konu kapanıyor. Ne güzel değil mi, TFF kendi kuralına bile uymayacak kad