Yeni AsyaAli Ferşadoğlu19 Şubat 2021
Okunma: 5  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Ali Ferşadoğlu
Ali Ferşadoğlu
Ali Ferşadoğlu
19 Şubat 2021
Nefis hastalıklarından kurtulmak
Bediüzzaman'ın dikkat çektiği, kişiyi psikolojik sapmalara iten hallerin teşhislerini incelemeye devam ediyoruz:

Hiss-i tarafdarlık: Tarafgirlik duygusu ve hastalığıdır ki, hak, doğru, gerçeğe taraf olmalı; ilmi ve delilli konuşandan, haklıdan, masumdan, mazlumdan yana olmalı. Ama, tarafgirlik hissi, doğru-yanlış bakmadan, araştırmadan, haklı-haksız ayırt etmeden kendi yanlışlarına, önyargılarına, düşüncelerine, anne-babası, içinde bulunduğu grubu, cemaati, partisi, asabiyeti-toplumu-vs., vs.'den taraf olmasıdır. Halbuki Müslüman haktan taraftır, tarafgir değildir. Sırf hissi bir saik ile tarafgirlik doğru bir davranış biçimi olamaz.

Vehmini bir asla irca' ile kendine özür göstermek: Vehim, olmadığı halde öyle zannetmektir. Karanlıkta sallanan ipi yılan vehmetmek gibi. Sağlam bir delili, dayanağı olmayan vehimlerini (kuruntularını) bir hakikat ve asılmış gibi görüp sonra kendini o hususta haklı ve mazur göstermesi doğru değildir.

Arzusuna muvafık olan zayıf şeyleri kavî görmek: Hevasına tabi olmak, yani, bir şeyi haklı ve kuvvetli görmek için kendi arzu ve isteğine uygun ve yeterli olduğunu görme hastalığıdır. Yani keyfine, arzularına uyanı haklı ve kuvvetli, uymayanı haksız ve zayıf görme marazıdır. Halbuki bir şeyin kuvvetli olmasının ölçüsü insanın keyfi ve arzusu değil hak olmasıdır.

Gayrın tenkisiyle kendi kemalini g