Yeni AsyaAli Ferşadoğlu16 Kasım 2020
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Ali Ferşadoğlu
Ali Ferşadoğlu
Ali Ferşadoğlu
16 Kasım 2020
"Hidayet Allah'tandır" ne demektir
Hidayet dahil herşey Allah'tan'dır. Ama, hidayete ermemek O'ndan değil, istemeyenlerden dolayıdır.

Püf nokta şudur: Kolumuzu kaldırmak, yürümek, bir iş yapmak gibi her şey Allah'tandır. Zira, bunların olabilmesi için yüzlerce fizikî, biyolojik faaliyetlerin harekete geçmesi gerekir.

Kolumuzu kaldırmayı isteyeceğiz, bu beyne iletilecek, o bütün unsurları harekete geçirecek ve bu fiil olacak! Lokmayı ağzımıza koyuyoruz. Yukarıda saydığımız yüzlerce işler dönüyor. Keza yürümek ve keza düşünmek. Bizim işimiz, sadece hür irademizle "istemekten" ibarettir. Biz sadece isteriz. Bu işlerin meydana gelebilmesi için lâzım olan kanun, sistem, hülâsa her şey yapan Kudret-i İlâhiye'dir.

Hidayet de Allah'tandır. Bütün şartlarını oluşturan Allah'tır. Biz sadece isteriz. Meselâ, namaz kılmak Allah'tandır. Suyu yaratıp abdest almamızı, kıyamda durmamızı, tekbir getirmemizi, selâm vermemizi yaratan Allah'tır. Kur'ân'ı da inzal eden ve okumamızı, konuşmamızı da sağlayan O'dur.

Yalnızca abdest ve namaz için yüzlerce, binlerce element, bağlantı ve iş lâzımdır ve bunların da düzenli olarak, kanunlar çerçevesinde işlemesi gerekir. Bizim bunlardan haberimiz, bilgimiz olmadığı gibi, kontrol, takip oluşturma gücümüz de yoktur. Her şey Kadir-i Mut