Yeni AsyaAli Ferşadoğlu17 Kasım 2020
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Ali Ferşadoğlu
Ali Ferşadoğlu
Ali Ferşadoğlu
17 Kasım 2020
Erken seçim videosuna "dünyevî" tepki!
Geçenlerde GYY'miz Kâzım Güleçyüz'ün, erken seçimle ilgili videosunu paylaştığımız grupta "Seçim için biraz sabretmek gerek. Nedeni yarım kalan yollar, tüneller, hızlı tren hatlarını bitirsinler Dünyayı şaşırtan silahlar yapıldı, az daha sabredelim savaş gemileri, savaş uçakları yapılsın. Hele buldukları doğal gazı çıkarsınlar. Yerli otomobili yapsınlar. Sonra seçime giderler" diye tepki sesi gelmiş.

Kur'ân tefsiri Risale-i Nur'dan beslenenler bilir ki, temel kriterimiz madde, yani, yol, fabrika, hatta ekmek değil;-çünkü bunlar maddeperestlerin beklentileridir-hak, hürriyet, meşrûtiyet, cumhuriyet, demokratlıkmeşveret, adalet ve ahlâktır.

Zira, "Hürriyet imanın hassasıdır (özelliğidir). (Bediüzzaman, Münâzarât, s. 59)

"Ben ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam. (Bediüzzaman, Emirdağ Lâhikası, s. 18)

"Cumhuriyet ki, adâlet ve meşveret ve kanunda inhisar-ı kuvvetten ibarettir." (Bediüzzaman, Divan-ı Harb-i Örfi, s. 65) (İnhisar-ı kuvvet: Güç ve kuvvetin sınırlandırılması; kuvvetin denetim altına alınarak kanun ve hukuk çerçevesinde kullanılması, kuvvetler ayrılığı prensibi.)

Adalet de Âdil ve Hak isimlerinin gereğidir. Dolayısıyla tevhidin ve imanın da özelliğidir. Bırakınız 100 binlere, milyonlara bir kişiye haksızlık yapılırsa, hasta haliyle hapislerde çürütülürse, işkence edilirse, haksızlık ve zalimliğini semavata iş