YeniçağAhmet Gürsoy09 Ocak 2021
Okunma: 6  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Sonraki Yazısı
Ahmet Gürsoy
Ahmet Gürsoy
Ahmet Gürsoy
09 Ocak 2021
Trump 'Küresel'e dokundu

Dikkat ediyor musunuz Hem doğa da ve hem de sosyal düzende büyük kırılmalar ve değişimler yaşanıyor. Doğada ısınma kaynaklı büyük iklim değişmeleri, insanlık âleminde küreselleşme ve küresel sermaye bağlamında ekonomik ve siyasal değişmeler yaşanıyor.

Hepimizin ilgisi bu sebeple ABD'deki olaylara yöneldi.

Neden

Çünkü orası iki kutuplu dünya düzeninin bir parçasıydı da ondan.

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({});

Soğuk savaş döneminin Rusya hegemonyasında varlık gösteren Sovyet bloku 1991'de çöktü. Lakin karşı cephenin hâkim gücü ABD'nin halen yerinde duruyordu ve sapasağlamdı.

Herkes "işte demokrasinin gücü" dedi.

Bir ara tek başına dünyanın efendisi olduğunu sandı. Kıtaları avucunun içinde sanıyordu ki, şartlar değişti ve Rusya Vilademir Putin'le kendine geldi.

Yetmedi, eski gücüne kavuştu ve tek kutuplu dünyaya "ben buradayım" dedi.

Bu arada Çin uzak Asya'dan başını kaldırdı.

Bugüne gelindiğinde, soğuk savaşın yıkılmayan sözüm ona "demokrasi kahramanı" ABD, kendi kendini vurdu.

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({}); var s document.createElement('script'); s.type 'textjavascript'; s.src "https:widget.cdn.vidyome.combuildsloader.js"; s.setAttribute('widget-id','691358'); document.getElementById('tmd_yenicag_{order}').parentNode.appendChild(s);

Niye

Bu sorunun cevabını dar alanda açıklayanlar, vuran vurulan ilişkisine dayandırıyorsa da aslında gerçek çok daha başka ve çok daha büyük.

Fail, seçimi kayıp eden Trump gibi görülse de temelde yatan şey, ABD'nin de artık duvara tosladığıdır. Çünkü o demokrasi kahramanı (!) ABD'nin uluslararası toplumda işlediği günahlar, katlettiği masumlar, yıkıp devirdiği iktidarlar ve daha pek çoklarının oluşturduğu tarihsel arka plan, bu düzeni sürdürülebilir olmaktan çıkarmıştır.

ABD'nin dıştan kaynaklı en büyük açmazı budur.

Güvenilmez müttefik!

İkinci büyük sebep, kendi içinde yarattığı toplumsal, ekonomik, siyasal ve sosyal çöküştür. ABD'nin kendi dışında yarattığı ekonomik, siyasal, sosyal düzen, küresel sermaye baskısı ve küreselleşme yükü bütün insanlık âlemini zorluyor. Bu sebepledir ki soğuk savaş döneminin büyük önderi, dünyaya demokrasi taşıyan lider ülkesi, artık insanlığa fatura ödetemeyecek hale geldi.

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({});

Çünkü yalancı!

Çünkü çıkarcı!

Ve çünkü demokrasi sahtekârı olduğu ortaya çıktı.

Trump, sadece Amerikan halkına değil, bütün dünyaya asıl gerçeği göstermiş oldu.

Yönettiği darbeler, çıkardığı iç savaşlar, yürüttüğü uluslararası siyaset ve bütün bunların toplumlara yansıyan acı faturası ortadadır.

Sadece Türkiye'ye verdiği zararın haddi hesabı yok.

PKK'nın şehit ettiği tüm asker ve sivil ABD'