Yeni AsyaAhmet Battal10 Ocak 2021
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Ahmet Battal
Ahmet Battal
Ahmet Battal
10 Ocak 2021
Uzaktan eğitim ve sınavları
Pandemi dünyaya eğitim ve sertifikalandırma usûlleri ve teknolojinin imkânlarının sınırları hakkında da ciddî bir ders verdi.

Anaokulundan liseye kadar uzanan ve devam mecburiyeti bulunan eğitim kurumlarında, internet üzerinden ve uzaktan verilen eğitimin, sadece şeklen ve sadece devam mecburiyetini tamamlamak adına yürütülmesinin verimsizliğini, dikkatli bakan herkes görebiliyor.

Öncelikle internet yayınına ulaşabilmek yönünden fırsat eşitliğinin olmaması sebebiyle bu eğitimin sınava dönük kısmı ciddî şekilde sorgulanır oldu.

Ayrıca sanal sınıflar üzerinden yürütülen ve "sınıf yönetimi" kavramının işlemediği bir eğitim modelinin "sınıf içi etkileşim"e ve "akran eğitimi"ne ne kadar açık olabileceği belli.

Örgün eğitimden kısmen mecburen vazgeçilerek "eğitimi dilediğiniz yerden ve dilediğiniz şekilde alın, sadece sınavınızı biz yapacağız, sınavı geçen diplomasını ya da sertifikasını alır" denilmesi ise aslında "ne haliniz varsa görün"ün başka bir versiyonu.

Esasen, uzaktan online sınav, bilhassa bankalar gibi bazı kurumların işe giriş sınavlarında uzun zamandır uygulanıyordu. Ama online eğitim yüz yüze eğitimin yerine geçemeyeceği gibi online eğitimin sınavını online yapmak da her zaman benimsenebilecek bir durum değil.

Üniversite eğitimine gelince...

Burada derbederlik ve keyfilik had safhada. Zira orta öğretimin tek patronunun olmasına karşılık yüksek öğretimde karar mercii, bırakınız rektörlükleri ve dekanlıkları, neredeyse program bazında değişir halde.

Bu tecrübe de gösterdi ki YÖK, Kanundan kaynaklanan yetkisini kullana