Yeni AsyaAhmet Battal09 Nisan 2021
Okunma: 3  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Ahmet Battal
Ahmet Battal
Ahmet Battal
09 Nisan 2021
Sorumlu ve sorunlu davranış kriterleri
Bir gayrıresmî merasimde masadaki bir kaç arkadaş kalkıp düğün salonunun içindeki mescide geçtiniz. Namaz kıldırma vazifesi size düştü ve farza başladınız.

Ama o da ne. Kısa bir süre sonra Meclis Başkanı Cemil Çiçek de ekibiyle birlikte geldi ve namazda size cemaat olmaya hazırlanıyor.

Ne yaparsanız "sorumlu" ve ne yaparsanız "sorumsuz" davranmış olursunuz

"Koskoca TBMM başkanına imamlık yapmak bana düşmez" deyip namazı bozar ve arkaya mı geçersiniz yoksa "milletini imamı"na imamlığa devam mı edersiniz

Gerçeğe dayalı bu şaka bir yana, dinî tercih ve samimiyet ile kamusal resmiyet arasındaki gerilim İslâm ülkelerinde hep olageldi.

Laiklik ve din ve vicdan hürriyeti hür dünyadaki gibi doğru anlaşılıp doğru tatbik edilemeyince "laik din" türedi.

"Devlete mensup olmak isteyenin tek dini olabilir, o da Kemalizm dinidir" anlayışı her geçen gün daha da pekiştirildi.

Kanunsuz biçimde resmî dairelerde büyük memurun makam koltuğunun ve hatta küçük memurun sandalyesinin ardına asılan M. Kemal portreleri büyüdü, renk- lendi, gösterişli hale geldi.

Birilerinin "bin yıl sürecek" dediği 28 Şubat sürdürülüyor. Hem de "mağdurum da mağdurum"u oynayan güya muktedirler eliyle.

Bir subayın Cumaya camiye gitmesinde mahzur yoksa akşam tekkeye ya da sohbete gitmesinde de elbette mahzur yoktur. Yeter ki emir komuta disiplinini bozmasın, mesleğe liyakatini kaybetmesin.

Ama son dönemde dindarlar yeniden- öyle bir savunma psikolojisine sokuldular ki bunu söylemekte bile zorlanır oldular.

Meselâ Cemil Çiçek, şöyle diyor:

"Belli bir kurumda görev yapıyorsanız, oranın şartlarına, kurallarına, kaidelerine uymak mecburiyetindesiniz. Askerlik, belli kurallara, disiplinlere uyma mecburiyeti olan bir meslektir. Aksi takdirde askerlik olmaz, orası bir fikir, düşünce kulübü gibi olur. O zaman da disiplin kalmaz. Ben şahsen doğru bulmam. Uymuyorsa, evvelâ verdiği sözde durmuyor."

Biz anlayamadık. Talimde ve savaşta emrini komutanından alacak olan ve bu konuda herhangi bir tereddüt göstermeyen bir subay için, bir dinî gruba mensup olmuş olmak, onun askerlik statüsüne ne zarar verebilir ki

Hem askerlik ile düşünce kulübü arasındaki zıtlık nedir ki

Hele Sayın Çiçek'in "Türkiye bunca sıkıntı içerisindeyken yerli yersiz tartışmalara da kaynak teşkil ediyor. İçinden geçtiğimiz süreçte, bu sürecin sıkıntılarını da hesaba katarak, herkes sorumlu davranmalı, sorunlu davranmamalı." demesini anlayamadık. İçinden bir türlü geçemediğimiz sıkıntılı sürecin sorumlusu kim

Sayın Çiçek'in ardından bir de 15 Temmuz darbe girişimini de hatırlatarak şunları söyle