Yeni AsyaAhmet Battal06 Nisan 2021
Okunma: 1  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Ahmet Battal
Ahmet Battal
Ahmet Battal
06 Nisan 2021
İzninizle Sayın Genel Başkan vekili...
AKP muhalefetin çoğalmasından korkuyor.

Hatta içlerinden bazıları çıldırıyor. Zira risk büyük. Ve bu duygular onlara yanlış üzerine yanlış yaptırıyor.

Emekli amiraller "birleşiyorlar" ve ustaca yazılmış, darbe "çağrışımı" da içeren "muhalif" bir açıklama yayınlıyorlar. 103 kişilermiş.

Açıklamanın birinci kısmı Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Türkiye'nin yararına olup olmadığı ile ilgili. Doğru veya yanlış ama neticede fikirlerini söylüyorlar.

Bolvadin'de emekli imam ya da Azdavay medresesinde vakıf değiller ki söyledikleri şeyler "boğazlar hakkında boşboğazlık" sayılabilsin. Aksine, denizci ve kurmay olmaları hasebiyle konunun uzmanları durumundaki kişiler. Açıklamalarının ikinci kısmı ise görünüşte bir iktidar eleştirisi. Ama arkasında bir engerek tıslaması da yok değil.

Bize göre bireysel sayılabilecek bir yanlış örnek olan "mürit amiral"den hareketle TSK'nın irticanın eline düştüğünü filan söylüyorlar. O bilindik klâsik Atatürkçülük efsanesi...

Ardından "vay bunlar darbeci mi" meselesi başlıyor. İş ciddiye biniyor, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatıyor.

Muhalefetteki birileri "Kemalist amirallerden kaç muhalefet oyu çıkarırız" sorusunun peşinde. Aklı başında birileri ise haklı olarak on üç sene sonra yeni bir "Engerek on" dönemine mi giriyoruz diye endişe ediyor.

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş CNN Türk'teki açıklamasında bu bildiri vesilesiyle AKP ve muhalefet anlayışı hakkında net şeyler söylüyor:

Önce bu bildiri için, nasıl anladıysa, "millete dert anlatmak değil, ayar vermek" amacıyla yapılmış diyor. Ayrıca "Türkiye'nin yetmiş iki düvelle boğuştuğu bir dönemde Türkiye içerisinde bir kriz, bir kaos, bir belirsizlik ortamı oluşturmaya dönük bir niyet taşıdığı görünüyor." diyor.

Her nasılsa olayın ardından daha henüz yarım gün geçmişken "Türkiye'ye karşı operasyonlar zincirinin bir halkası" ve "imzacıların arkasında başka mahfiller olduğunu da biliyoruz" diyor.

Bir de "elin oğlu Türkiye'yi bir kaşık suda boğmaya çalışırken" diyerek ne zaman ilân edildiğini bir türlü öğrenemediğimiz bir savaştan da bahisle "Türkiye'nin karşısına bu bildiriyi çıkarıyorlar." diyerek kendisini ve iktidarını Türkiye sayıyor ve muhalif olma isteğini de dış düşman olarak karşıya yerleştiriyor.

Ama en ilginci, "olağan dışı yollar"la yapılmış açıklama dediği bildiri ile ilgili şu sözleri:

"... 'görüşümüz var, bunu söylemek istiyoruz' diyorlarsa bu beyler, bu zatlar, çıkarlar günün bir saatinde Beyazıt Meydanında, Kızılay Meydanı'