Yeni AsyaAhmet Battal15 Ekim 2020
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Sonraki Yazısı
Ahmet Battal
Ahmet Battal
Ahmet Battal
15 Ekim 2020
Işık ışık içinde
Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım sosyal medya hesabından Mahkemenin ışıklandırılmış binasının gece vakti uzaktan çekilmiş fotoğrafını "ışıklar yanıyor" ifadeleriyle paylaşmış.

Bu ifade darbe iması anlamında yorumlanmış. Zira olağanüstü dönemlerde darbe veya askerî müdahale iması için gazeteci jargonunda "Genelkurmay'da ışıklar yanıyor" denirmiş.

Bir süre AYM başkan vekilliği de yapmış olan Yıldırım tepkiler üzerine bu kere "ışıklar yanıyor' derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil" diyerek tepkileri dindirmek istemiş.

Ama tepkiler dinmemiş. O kadar ki bazı bakanlar, yardımcıları ve bazı bakanlıklar bile "zinde güçler"e atıf yaptığını varsaydıkları bu paylaşımı eleştirip "biz de buradayız, bizim ışıklar da yanıyor, galiba sizinkini söndürmek lâzım" mealinde paylaşımlar yapmışlar.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "AYM üyeleri arasında belli ki vesayet özlemi çekenler var. Kimse merak etmesin milletimiz feraset sahibidir, lüzumsuz ışıkları söndürmeyi iyi bilir" diyerek üç hafta önceki tartışmaya da atıf yapmış ve AYM'nin kapatılmasını (elbette yeni üyelerle yeniden açılmak üzere!) teklif edenleri desteklemiş.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de "Vesayet özlemi içinde olanlar hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları Millet açar, Millet kapatır" demiş.

İçişleri Bakanlığı'nın resmî hesabından Bakanlık binasının fotoğrafı paylaşılmış ve "Bizde ışıklar hiç sönmüyor" denmiş.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise "Dün 'Genelkurmayın ışıkları yanıyor' diyerek darbecilere selâm çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin!" demiş.

Bunlar üzerine Yıldırım ilk paylaşımını kaldırmış ve şu açıklamayı yapmış:

"Şahsî twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir."

"Sakarya ekibi"nin abilerinden sayılan Prof. Dr. Abdullah Gül'ün 2010'da AYM üyeliğine atadığı ve özgeçmişinde Sakarya Üniversitesi'nde büyük yer tutan Prof. Dr.