Yeni AsyaAhmet Battal21 Kasım 2020
Okunma: 2  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Ahmet Battal
Ahmet Battal
Ahmet Battal
21 Kasım 2020
Deliliniz nedir Sayın Bakan
Yavuz Donat, 2 Ocak 2020 tarihli Sabah'ta, yetmişli yıllarda Boğaziçi Köprüsü'nü yaptıkları için Demirel'in İnşaat Mühendisleri Odası'ndan ve Özal'ın da Elektrik Mühendisleri Odası'ndan atıldığını yazmış.

Elektrik Mühendisleri Odası bu iddiayı yalanlamış. Yavuz Donat da aksi yönde bir delil göstermemiş.

Aradan zaman geçmiş. Bu kere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçen gün, bir TV programında, yetmişli yıllarda Boğaz Köprüsü'nün yapımı aşamasında DPT Müsteşarı olan Turgut Özal'ın planlama yaptığı için Elektrik Mühendisleri Odası'ndan atıldığını yeniden iddia etmiş. Bir delilden söz etmemiş, ama her halde aynı köşe yazısına dayanmış.

EMO yeni bir basın açıklamasıyla bu bilginin doğru olmadığını savunmuş. Şöyle:

"Söz konusu iddianın ısrarla sürdürülmesi, bunun 'bilgi eksikliğine dayalı bir yanlışlık' değil 'kasıtlı bir tavır' olduğunu düşündürtmektedir. Üstelik bu kez bir bakan tarafından ifade edilmesi ülkemizde siyasetin geldiği düzeyi de göstermektedir. ... Ancak 'çamur at izi kalsın' mantığıyla yürütülen siyasetin dürüst olması nasıl beklenemezse, gündemi değiştirmeye yönelik tüm girişimler ve kamu yararını savunan meslek odalarını karalayarak etkisizleştirme çabalarına rağmen, iktidarın asıl niyeti de artık gizlenemez hale gelmiştir."

Bu açıklamadan sonra, Bakan'ın, konu hakkında sessizliğe gömülmek yerine, ortaya çıkıp iddiasını delillendirmesi ya da yanlış bilgilendirme sebebiyle özür dilemesi gerekirdi.

İki gün bekledik. Henüz bir açıklama gelmedi.

Böylece EMO'nun hükümete yönelik yukarıdaki iddialarının ve bilhassa Kanal İstanbul Projesi ile ilgili itirazlarının haklı olabileceği şüp